Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu - Centralny punkt logowania
Strona główna

Aktualia Sztuki 1401-ASZ-4L-DM
Wykład (WYK) Semestr letni 2017/18

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 30
Limit miejsc: (brak limitu)
Zaliczenie: Egzamin lub zaliczenie
Literatura:

• Książki, katalogi, wydawnictwa i czasopisma z zakresu sztuki aktualnej, a zwłaszcza dla Aktualiów Sztuki 2014/15:

1. Katalog 56. Esposizione Internazionele d’ Arte la Biennale di Venezia. Il Palazzo Enciclopedico. Marsilio 2015.

2. Short guide. Il Palazzo Enciclopedico. La biennale di Venezia. 55. Esposizione Internazionale d’ Arte. Marsilio 2013.

3. dOCUMENTA (13) Das Buch der Bücher, Katalog 1/3 Kassel 9/6 – 16/9/2012. Hatje Cantz. 2012.

4. dOCUMENTA (13) Das Begleitbuch / The Guidebook, Katalog / Catalog 3/3, Kassel 9/6 – `16/9/2012. Hatje Cantz.

2012.

5. Katalog Prague Biennale 6. Prague Biennale Photo 3. Giancarlo Politi Editore – Flash Art. Milan, Italy 2013.

6. Katalog: IX The Oresent in Drag. 9. Berlin Biennale für zeitgenösische Kunst. Dumont, 2016.

7. Katalog 24. Międzynarodowe Biennale Plakatu, Warszawa 2014. Muzeum Plakatu w Wilanowie. 2014.

8. Katalog międzynarodowe triennale grafiki, kraków 2012.international print triennial krakow 2012 Stowarzyszenie Międzynarodowe Triennale Grafiki

w Krakowie.

9. Katalog 24. Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego. Szczecin 2012. ZPAP, Szczecin, 2012.

10. Katalog 8. Triennale Grafiki Polskiej.The 8th Tiennial of Polish Graphics. Katowice 2012. Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach, 2012.

11. Katalog Grand Prix Młodej Grafiki Polskiej.Grand Prix of Young Polish Print. Kraków 2012. 15.09-14.10.2012. Kontenery Containers Kraków pl. Szczepański.

12. Katalog horyzont horizon. ArsGrafia PrintArt 2012. folia academiae, Katowice 2012. 15.09-02.10.2012. Rondo Sztuki. Katowice 2012.

13. Katalog 9. Biennale Małych Form Malarskich. Toruń 2013. Galeria Sztuki Wozownia, Toruń 2013.

14. Przewodnik 14th Media Art Biennale WRO 2014. Alternative Now. WRO Center. Wrocław 2014.

Efekty uczenia się:

Wiedza

Student:

• poznaje zmieniającą się problematykę ideową współczesnej twórczości artystycznej na świecie w wymiarze globalnym, lokalnym jak i jednostkowo – indywidualnym, autorskim;

• rozwija wiedzę na temat ważnych autorów i ich dzieł, stanowiących przedmiot uwagi kuratorów zagranicznych i polskich, liczących się w bieżącym życiu artystycznym w kraju i zagranicą;

• niemal namacalnie i plastycznie doświadcza uroku i siły sztuki w jej plastycznej urodzie dzieł, spotęgowanej ich powiększeniem w multi-medialnej projekcji i ekranizacji;

• poszerza sferę akceptacji i uznania dla dzieł krytycznych i poszukujących zarówno w nurcie konstruktywnym jak i destruktywnym sztuki bieżącej;

• poznaje różnorodne rozumienie i pojęcia sztuki zarówno w stratyfikacji tradycji jak i otwarciu na nowości i bieżące poszukiwania.

• w sposób niewymuszony i atrakcyjny oraz wygodny poznaje sztukę i twórczość zarówno odległych artystów i kręgów artystycznych jak i autorów oraz twórców polskich - własnego kraju, regionu i lokalnego oraz zawodowego środowiska.

Umiejętności

Student:

• nabywa umiejętności nieśpiesznej, nie powierzchownej, ale cierpliwej i mozolnej obserwacji i analizy dzieł sztuk plastycznych, niezbędnej dla pełnego otwarcia się na sztukę bieżącą z całego świata;

• nabywa zdolności powściągliwości w indywidualnych, emocjonalnych ocenach estetycznych, blokujących wzbogacanie własnej wyobraźni estetycznej o nawet drobne ale odkrywcze ujęcia i rozwiązania problematyki artystycznej.

• potrafi kojarzyć poznawane dzieła z nazwiskami artystów torujących problematykę artystyczną współczesności.

• potrafi zauważyć spójności jak i niespójności formalno- stylistyczne w twórczości artystów reprezentujących akademizm w postawie artystycznej jak i skłonności ku przodowaniu w sztuce oraz aktualizacji wątków twórczości.

Inne kompetencje

Student:

• oswaja się z komentarzem plastycznym do eksponowanych na wykładzie dzieł i działań sztuki bieżącej;

• nabywa zdolności myślenia w kategoriach całokształtu formy plastycznej inspirowanej ujęciem formy plastycznej we Współczesnej koncepcji wychowania plastycznego Stefana Kościeleckiego (PWN, Warszawa 1975). W kategoriach notacji i wyrażania w dziełach sztuk plastycznych, sztuk wizualnych i neomedialnych oraz dziełach – działaniach interdyscyplinarnych:

uniwersalnych jakości i wartości plastyki:

światła, barwy, bryły, faktury, linii, przestrzeni i ruchu. Także czasoprzestrzeni, struktur wizualnych i struktur plastycznych.

Metody i kryteria oceniania:

Aktywizacja dotychczasowych zainteresowań i zachęta do recepcji współczesnych przekazów sztuki bieżącej. Metoda pozyskiwania odbiorców sztuki.

Multimedialny pokaz z komentarzem uprzystępniającym ideowe i plastyczne wartości konkretnych dzieł sztuki bieżącej.

Maksymalne doceniane uczestnictwa w wykładach na podstawie listy frekwencji.

Zakres tematów:

IX Berlin Biennale The Present in Drag. Kurator DIS: Lauren Boyle, Solomon Chase, Marco Roso, David Toro

dOCUMENTA (13), Kassel, 2012 roku. Dworzec Kassel, teren przed Fridericianum, Aue.

Rozwój autonomicznych, pawilonowo – domkowych instalacji dzieł w poza muzealnej, ekologicznej przestrzeni zieleni miejskiej, parków i ogrodów. Domy – domki całościowej, ideowo-artystycznej, życiowo programowej, familiarnej ekspozycji idei-pracowni-ekspozycji artysty (Thea Djordjadze, Jimmie Durham, Anna Maria Maiolino, Joan Jonas, Natascha Sadr Haghighian, Araya Rasdjarmrearnsook, Rosemarie Trockel). Spektakularne, żywo roślinne, giga- i mikro- instalacje i manifestacje neoekologizmu w sztuce w przestrzeni Karlsaue (Song Dong, Massimo Bartolini, AND,AND,AND, Maria Loboda).

Metody dydaktyczne:

Wykład multimedialny ze stop klatką i bezpośrednim komentarzem odnośnie idei i plastyki eksponowanych dzieł sztuki eksponowanych oraz zarejestrowanych w autorskiej videorelacji z najważniejszych, w Europie dostępnych, wystaw sztuki.

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Miejsca Liczba osób w grupie / limit miejsc Akcje
2 każdy poniedziałek, 18:30 - 20:00, sala Sala kinowa
Wiesław Smużny 36/40 szczegóły
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku:
Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu"
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
ul. Jurija Gagarina 11, 87-100 Toruń tel: +48 56 611-40-10 https://usosweb.umk.pl/ kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-1 (2024-04-02)