Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu - Centralny punkt logowania
Strona główna

Rola ekotonów w środowisku 2600-BS-REBIOL-3-S1
Laboratorium (LAB) Semestr letni 2022/23

Informacje o zajęciach (wspólne dla wszystkich grup)

Liczba godzin: 30
Limit miejsc: (brak limitu)
Efekty uczenia się:

Efekty kształcenia - wiedza:

Po zakończeniu przedmiotu student zna podstawowe definicje i pojęcia powiązane ze strefą ekotonów. Potrafi wyjaśnić wpływ poszczególnych elementów ekosystemu oraz czynników fizykochemicznych na funkcjonowanie organizmów żywych zasiedlających ekosystem. Potrafi wskazać znaczenie ekotonów wodno – lądowych, metody ich ochrony oraz wpływ antropopresji na wspomniane strefy.

Efekty kształcenia - umiejętności:

Po zakończeniu przedmiotu student potrafi pobrać materiał z terenu i określić tło siedliskowe dla fauny i flory. Potrafi rozpoznać najważniejsze grupy fauny wodnej i hydromakrofitów. Potrafi zinterpretować obserwacje, uzyskane wyniki i pomiary a na ich podstawie wyciągnąć poprawne wnioski. Student posiada umiejętność wyszukiwania informacji, organizowania, dokumentowania i wstępnej analizy danych, sporządzania raportów oraz prezentacji uzyskanych wyników.

Efekty kształcenia - kompetencje społeczne:

Student ma świadomość odpowiedzialności za rzetelność przeprowadzanych analiz oraz uzyskanych wyników badań. Wykorzystuje metody matematyczno-statystyczne i informatyczne do opracowania i prezentacji uzyskanych wyników i przeprowadzonych analiz.

Zakres tematów:

• Wstęp do zajęć (Ekotony słodkowodne. Czynniki abiotyczne oddziałujące na organizmy w strefie przejściowej. Znaczenie czynników biotycznych (bakterie, glony oraz wrotki psammonowe) w strefie przejściowej. Fauna bezkręgowców strefy przejściowej na różnych typach podłoży: różnorodność, obfitość. Gatunków hydromakrofitów występujących w Polsce. Przystosowania roślin do życia w środowisku wodnym. Podstawowe typy zbiorowisk roślinnych występujących w zbiornikach i ciekach wodnych. Metody poboru prób terenowych: makrofauny, glonów, hydromakrofitów, wrotków a także metody badań fizykochemicznych wody i osadów dennych oraz sposoby dokumentowania i opracowywania wyników.)

• Wyjście w teren. Pobór fauny z dwóch typów siedlisk. Inwentaryzacja hydromakrofitów w strefie ekotonowej. Ocena parametrów fizykochemicznych wody. Pobór osadów dennych do analiz laboratoryjnych.

• Wybieranie fauny, liczenie, oznaczanie. Analizy uwodnienia i zawartości materii organicznej w osadach dennych. Analiza rozmieszczenia hydromakrofitów w obrębie strefy ekotonowej od warunków siedliskowych. Porównywanie siedlisk.

Przygotowanie prezentacji multimedialnej z uzyskanych wyników i pisemnego raportu z prac terenowych - w podgrupach. Dyskusja uzyskanych wyników.

Grupy zajęciowe

zobacz na planie zajęć

Grupa Termin(y) Prowadzący Miejsca Liczba osób w grupie / limit miejsc Akcje
1 każdy poniedziałek, 12:00 - 15:00, (sala nieznana)
Dariusz Kamiński, Krzysztof Szpila, Małgorzata Poznańska-Kakareko 8/6 szczegóły
2 każdy poniedziałek, 8:30 - 11:30, (sala nieznana)
Dariusz Kamiński, Krzysztof Szpila, Małgorzata Poznańska-Kakareko 8/7 szczegóły
Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku:
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
ul. Jurija Gagarina 11, 87-100 Toruń tel: +48 56 611-40-10 https://usosweb.umk.pl/ kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.3.0-1 (2024-04-02)