Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu - Centralny punkt logowania
Strona główna

Gramatyka opisowa języka francuskiego (składnia)

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2513-s1ROM2L-SKL
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (0231) Języki obce Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Gramatyka opisowa języka francuskiego (składnia)
Jednostka: Wydział Humanistyczny
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: francuski
Wymagania wstępne:

Zaliczone przedmioty modułu Gramatyki opisowej (Fonetyka i fonologia oraz Morfologia) i przedmioty Praktycznej Nauki Języka Francuskiego z pierwszych dwóch semestrów.

Rodzaj przedmiotu:

przedmiot obowiązkowy

Całkowity nakład pracy studenta:

Całkowity nakład pracy potrzebny do uzyskania 4 punktów ECTS (średnio 120 godzin pracy) obejmuje:

a) uczestnictwo w zajęciach konwersatoryjnych, ćwiczeniach i innych formach pracy wymagających bezpośredniego udziału nauczyciela akademickiego (np. konsultacjach osobistych i mailowych, nauczaniu zdalnym etc.) - 1,5 ECTS (średnio 45 godzin)

b) pracę własną (przygotowanie do zajęć, zadań kontrolnych i egzaminu końcowego oraz zapoznanie się z literaturą przedmiotu) - 2,5 ECTS (średnio 75 godzin)


Efekty uczenia się - wiedza:

W1: ma podstawową wiedzę o języku francuskiego obszaru kulturowego w zakresie składni zdania prostego i złożonego (efekt kierunkowy: K_W01 )

W2: zna gramatykę, leksykę i sposób zapisu właściwy dla języka francuskiego z zakresu składni w stopniu pozwalającym na kontynuowanie kształcenia (efekt kierunkowy: K_W02)

W3: ma podstawową wiedzę z zakresu językoznawstwa w odniesieniu do składni języka francuskiego (efekt kierunkowy: K_W03)

W4: ma wiedzę o podstawowej terminologii i metodologii badań w dziedzinie filologii z zakresu studiowanego przedmiotu w ujęciu synchronicznym (efekt kierunkowy: K_W07)


Efekty uczenia się - umiejętności:

U1: potrafi posługiwać się podstawowymi ujęciami teoretycznymi, paradygmatami właściwymi dla filologii w odniesieniu do składni języka francuskiego (efekt kierunkowy: K_U06)

U2: umie samodzielnie zdobywać wiedzę i rozwijać swoje umiejętności badawcze w zakresie studiowanego przedmiotu (efekt kierunkowy: K_U08)

U3: posiada umiejętność tworzenia wystąpień ustnych w języku polskim i/lub w języku francuskim z wykorzystaniem podstawowych ujęć teoretycznych i rożnych źródeł (efekt kierunkowy: K_U15)

U4: potrafi wyszukiwać, analizować, oceniać, selekcjonować i użytkować informacje dotyczące składni języka francuskiego przy użyciu różnych źródeł i sposobów (efekt kierunkowy: K_U01)

U5: potrafi rozpoznać różne rejestry i odmiany języka francuskiego obszaru kulturowego w oparciu o ich charakterystykę składniową (efekt kierunkowy: K_U21)


Efekty uczenia się - kompetencje społeczne:

K1: ma świadomość poziomu swojej wiedzy i umiejętności, rozumie potrzebę ciągłego dokształcania się i rozwoju w zakresie studiowanego przedmiotu (efekt kierunkowy: K_K01)

Metody dydaktyczne:

Poniżej wyszczególniono główne metody i techniki pracy, z których może skorzystać nauczyciel akademicki prowadzący przedmiot/grupę w cyklu.

Metody dydaktyczne eksponujące:

- pokaz

Metody dydaktyczne podające:

- opis
- tekst programowany
- wykład konwersatoryjny

Metody dydaktyczne poszukujące:

- ćwiczeniowa
- klasyczna metoda problemowa
- laboratoryjna
- obserwacji
- punktowana
- WebQuest

Skrócony opis:

Celem konwersatorium jest zapoznanie studentów z zagadnieniami gramatyki opisowej języka francuskiego z zakresu składni. Student ma za zadanie opanować metajęzyk przedmiotu, teorię i analizę składniową syntagm, zdań prostych, złożonych oraz wypowiedzeń w języku francuskim.

Metody i kryteria oceniania:

Zgodnie z § 30 Regulaminu studiów UMK "1. Zaliczenia zajęć obowiązkowych [...] dokonuje prowadzący te zajęcia na podstawie obecności, oceny aktywności studenta oraz uzyskanych przez niego ocen."

Wszystkie efekty kształcenia w zakresie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych są weryfikowane w ewaluacji ciągłej oraz końcowej.

Elementy składowe ewaluacji:

1. Bieżąca kontrola znajomości wskazanej przez prowadzącego literatury przedmiotu.

2. Aktywna postawa studenta podczas zajęć, terminowe wykonywanie zadań i ćwiczeń proponowanych przez nauczyciela akademickiego.

3. Testy kontrolne z zakresu terminologii oraz analizy morfologicznej w liczbie ustalonej przez prowadzącego zajęcia w danym cyklu.

4. Egzamin końcowy w formie testu pisemnego i/lub egzaminu ustnego (zgodnie z założeniami przyjętymi przez prowadzącego zajęcia w danym cyklu).

Kryteria oceniania i przyjęta skala ocen :

1. Aktywność na konwersatoriach i terminowe wywiązywanie się ze zobowiązań (znajomość literatury przedmiotu, realizacja zadań i testów kontrolnych) mogą być oceniane metodą punktowaną, podlegać ocenie procentowej lub stanowić średnią standardowych ocen dla każdego z wymienionych elementów.

2. Egzamin końcowy podlega ocenie według standardowej skali od 2 do 5.

Do zaliczenia przedmiotu konieczne jest uzyskanie pozytywnych ocen i/lub lub 60 procent punktów przewidzianych dla wszystkich branych pod uwagę elementów i form ewaluacji.

Praktyki zawodowe:

Nie dotyczy.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
ul. Jurija Gagarina 11, 87-100 Toruń tel: +48 56 611-40-10 https://usosweb.umk.pl/ kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.2.0-1 (2024-03-12)