Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu - Centralny punkt logowania
Strona główna

Zastosowanie inżynierii medycznej w chorobach sercowo-naczyniowych TDM

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 1600-IB36ZIBSNTMD-1
Kod Erasmus / ISCED: 06.0 Kod klasyfikacyjny przedmiotu składa się z trzech do pięciu cyfr, przy czym trzy pierwsze oznaczają klasyfikację dziedziny wg. Listy kodów dziedzin obowiązującej w programie Socrates/Erasmus, czwarta (dotąd na ogół 0) – ewentualne uszczegółowienie informacji o dyscyplinie, piąta – stopień zaawansowania przedmiotu ustalony na podstawie roku studiów, dla którego przedmiot jest przeznaczony. / (0710) Inżynieria i technika Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Zastosowanie inżynierii medycznej w chorobach sercowo-naczyniowych TDM
Jednostka: Katedra Transplantologii i Chirurgii Ogólnej
Grupy: Przedmioty specjalności dla 6 semestru 3 roku S1 kierunku inżynieria biomedyczna
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Wymagania wstępne:

Przed rozpoczęciem nauki Student powinien posiadać wiedzę i umiejętności zdobyte w ramach przedmiotu Zastosowanie inżynierii biomedycznej w chorobach sercowo-naczyniowych w semestrze zimowym.

Rodzaj przedmiotu:

przedmiot obowiązkowy

Całkowity nakład pracy studenta:

Bilans nakładu pracy studenta:

wykłady - 15 h

projekt - 15 h 


konsultacje związane z przygotowaniem do ćwiczeń - 5 h

przeprowadzenie zaliczenia - 1 h


przygotowanie do ćwiczeń projektowo - seminaryjnych - 15 h

czytanie wskazanej literatury - 5 h


Efekty uczenia się - wiedza:

K_W19 ma wiedzę w zakresie wykorzystania wiedzy medycznej w inżynierii biomedycznej

M1A_W09 K_W29 ma wiedzę w zakresie zastosowania inżynierii biomedycznej w chorobach sercowo-naczyniowych

M1A_W01
M1A_W02
M1A_W03
M1A_W04
M1A_W05
M1A_W06
M1A_W07
M1A_W08
M1A_W09
M1A_W10


Efekty uczenia się - umiejętności:

K_U10 potrafi posługiwać się zaawansowanym technicznie sprzętem i aparaturą stosowanymi w zakresie dziedzin nauki i dyscyplin naukowych, właściwych dla studiowanego kierunku studiów M1A_U02
M1A_U05
M1A_U07

M1A_U08
M1A_U13
M1A_U14
M1A_U15
K_U18 posiada umiejętność przygotowania pisemnego opracowania w zakresie dyscypliny naukowej właściwej dla studiowanego kierunku studiów

M1A_U01

M1A_U03
M1A_U08
M1A_U10
M1A_U12
M1A_U13
K_U17 potrafi współdziałać w planowaniu i realizacji zadań badawczych w zakresie dziedzin nauki i dyscyplin naukowych, właściwych dla studiowanego kierunku studiów

M1A_U08

M1A_U13 M1A_U14


Efekty uczenia się - kompetencje społeczne:

K_K07 potrafi odpowiednio określić priorytety służące realizacji określonego przez siebie lub innych zadania

M1_K05 K_K09 jest świadomy własnych ograniczeń i wie kiedy zwrócić się do ekspertów M1_K02
M1_K09

Metody dydaktyczne:

Systemowe nauczanie zastosowania technik inżynierii medycznej w chorobach sercowo-naczyniowych z wykorzystaniem prezentacji multimedialnych.


Skrócony opis:

Przedmiot Zastosowanie inżynierii biomedycznej w chorobach sercowo-naczyniowych podejmuje niezwykle istotne aspekty w kontekście medycznego doradztwa technicznego, jakim jest wyjaśnienie zasad fizjologicznych i patofizjologicznych stanów chorobowych, w których zastosowanie technik inżynieryjnych jest kluczowe dla diagnostyki i terapii.

Pełny opis:

Wykłady

Celem nadrzędnym treści realizowanych w ramach przedmiotu Zastosowanie inżynierii biomedycznej w chorobach sercowo-naczyniowych jest przedstawienie studentom szczegółowego wglądu w stosowane techniki diagnostyczne i terapeutyczne, w których wykorzystuje się różnego rodzaju techniki inżynieryjne jako podstawę lub ważną część funkcjonowania danej techniki medycznej. Ważnym aspektem tematów zajęć jest zrozumienie tych mechanizmów patofizjologicznych, na które w istotny sposób można oddziaływać technikami inżynieryjnymi. W ramach wykładów studenci zapoznają się szczegółowo z treściami dotyczącymi biomateriałów, ich budowy, funkcji i zastosowania, modelowania systemów biologicznych na podstawie modelowania naczyń wieńcowych, urządzeń wspomagających pracę serca w sposób mechaniczny, protez zastawek serca oraz protez naczyń obwodowych, możliwości diagnostyki laboratoryjnej w rozpoznawaniu chorób serca i szybkiej stratyfikacji ryzyka oraz możliwości stosowania hibernacji w leczeniu krytycznie chorych pacjentów.

Ćwiczenia projektowe

W ramach kierunku Zastosowanie inżynierii biomedycznej w chorobach sercowo-naczyniowych prowadzone są ćwiczenia projektowo-seminaryjne. W ramach ćwiczeń projektowych studenci samodzielnie przygotowują prezentację tematu realizowanego w ramach danych zajęć. Na zajęciach omawiane są wspólnie ze studentami techniczne aspekty budowy, zastosowanie oraz rozwój nowoczesnych technologii stosowanych w chorobach sercowo-naczyniowych, m.in. techniki radiologiczne, wykorzystujące zarówno promieniowanie rentgenowskie jak również ultrasonografię oraz techniki rezonansu magnetycznego, sposoby rejestracji potencjałów elektrycznych serca. Taka forma ćwiczeń pozwala na bardzo zaangażowane prowadzenie zajęć, gdyż grupa ćwiczeniowa jest zorientowana w tematyce danego zagadnienia natomiast prowadzący zajęcia może korygować poglądy studentów, pokazując jedocześnie jak praktycznie wygląda wykorzystanie danej techniki.

Literatura:

Podręczniki wiodące:


R. Tadeusiewicz, P. Augustyniak: Podstawy inżynierii biomedycznej, Tom I i II, Wydawnictwo AGH


Podręczniki uzupełniające:
W. Traczyk, A. Trzebski: Fizjologia człowieka z elementami fizjologii stosowanej i klinicznej, PZWL

Stanisław Konturek: Fizjologia człowieka, Tom II, Układ krążenia, Elsevier Urban & Partner

Metody i kryteria oceniania:

Weryfikacja osiągniętych przez studenta efektów uczenia (K_ W04, K_ W05, K_ W08, K_ W12) będzie się odbywać poprzez ocenę:
- frekwencji
- przygotowania do prowadzonych zajęć (przygotowania i przedstawienia prezentacji ustnych na podstawie piśmiennictwa naukowego) - opanowania materiału realizowanego na wykładach i seminariach
Sprawdzanie umiejętności (K_U01, K_U04, K_U06) i kompetencji społecznych (K_K02, K_K07) odbywać się będzie poprzez wnikliwą obserwację czynności studenta podczas wykonywania powierzonych zadań.
Warunkiem zaliczenia przedmiotu jest uzyskanie pozytywnej oceny z zajęć, zgodnie z warunkami przedstawionymi na pierwszych zajęciach.

Egzaminy przedterminowe (zerowe) odbywają się po uprzednim uzgodnieniu terminu i formy z Koordynatorem przedmiotu.

Praktyki zawodowe:

W ramach przedmiotu Zastosowanie inżynierii biomedycznej w chorobach sercowo-naczyniowych nie przewiduje się praktyk zawodowych.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
ul. Jurija Gagarina 11, 87-100 Toruń tel: +48 56 611-40-10 https://usosweb.umk.pl/ kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.2.0-1 (2024-03-12)