Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu - Centralny punkt logowania
Strona główna

Fizjoterapia foniatryczna

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 1800-F2-FF-N2
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (brak danych)
Nazwa przedmiotu: Fizjoterapia foniatryczna
Jednostka: Klinika Foniatrii i Audiologii
Grupy:
Punkty ECTS i inne: (brak) Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Skrócony opis:

Foniatria jest dziedziną medycyny zajmującą się diagnostyką, leczeniem i rehabilitacją zaburzeń głosu i mowy. Fizjoterapia foniatryczna dotyczy zagadnień związanych z kompleksową rehabilitacją pacjentów po laryngektomii całkowitej. Ponadto obejmuje zagadnienia profilaktyki i rehabilitacji zawodowych zaburzeń głosu, ćwiczeń przygotowujących do prawidłowej emisji głosu, rehabilitacji pacjentów z porażeniami nerwów czaszkowych oraz rehabilitacji czynnościowych i organicznych zaburzeń głosu.

Pełny opis:

Wprowadzeniem do przed miotu Fizjoterapia Foniatryczna jest przypomnienie anatomii i fizjologii układu oddechowego ze szczególnym uwzględnieniem narządu głosotwórczego. Nastepnie omawiane i demonstrowane są współczesne metody diagnostyki narządu głosu. Podczas zajęć przedstawiana jest diagnostyka różnicowa czynnościowych i organicznych zaburzeń głosu wymagagających rehabilitacji w procesie leczenia. Szczegółowo przedstawiane są jednostki chorobowe wymagające fizykoterapii, kinezyterapii i terapii manualej. Następnym zagadnieniem jest profilaktyka i rehabilitacja zawodowych zaburzeń głosu. Temat ten obejmuje higienę głosu, ćwiczenia wstępne do prawidłowej emisji głosu, ćwiczenia relaksacyjne. Dalsze zagadnienia dotyczą i diagnostyki i leczenia porażeń nerwów czaszkowych ze szczegółowym omówieniem porażeń nerwu błędnego i nerwu twarzowego. Przedstawione są metody fizykoterapeutyczne mające zastosowanie w ich leczeniu oraz elementy terapii manualnej. Omówione są również współczesne możliwości leczenia chirurgicznego tych porażeń. Szeroko omawianym problemem jest kompleksowa rehabilitacja pacjentów po laryngektomii całkowitej. Na wstępie omawiana jest etiologia, epidemiologia, diagnostyka i metody leczenia raka krtani. Następnie przedstawiane są etapy rehabilitacji ruchowej po laryngektomii ze szczegółowym omówieniem ćwiczeń w kolejnych etapach. Ćwiczenia te są wstępem do rozpoczęcia rehabilitacji głosu i mowy. Rodzaje mowy zastępczej i etapy nauki mowy przełykowej prezentowane są praktycznie. Celem szerokiego omówienia postępowania z pacjentami laryngektomowanymi jest zrozumienie zmian funkcjonowania narządówpo operacji oraz wynikającego z nich okaleczenia.

Literatura:

Foniatria Kliniczna pod redakcją A. Pruszewicza PZWL W-wa 1992

Narząd głosu i jego znaczenie w komunikacji społecznej pod redakcją A. Obrębowskiego, Poznań 2008, Wydawnictwo Naukowe UM w Poznaniu

Mówię i śpiewam świadomie. Podręcznik do nauki emisji głosu. Bogumiła Tarasiewicz, UNIVERSITAS, Kraków 2003

Rehabilitacja Zawodowych Zaburzeń Głosu. Poradnik dla nauczycieli. Pod red. M. Śliwińskiej-Kowalskiej, E. Niebudek-Bogusz. Oficyna Wydawnicza IMP w Łodzi 2009.

Pacjent po operacji krtani. pod redakcją A. Sinkiewicz, Bydgoszcz 2009.

Audiologia Kliniczna Zarys. Pod redakcją A. Pruszewicza, Poznań 2009, Wydawnictwo Naukowe UM w Poznaniu

Efekty uczenia się:

Po zakończeniu cyklu ćwiczeń i wykładów z przedmiotu Fizjoterapia Foniatryczna student powinien wykazać się znajomością zagadnień dotyczących rehabilitacji pacjenta po laryngektomii całkowitej tak aby włączyć się w proces kompleksowej rehabiltacji tych chorych.

Student powinien znać wskazania i przeciwskazania do fizykoterapii w schorzeniach organicznych i czynnościowych krtani oraz porażeniach nerwów czaszkowych. Ponadto student powinien znać zasady prawidłowej emisji głosu i podstawy higieny głosu.

Metody i kryteria oceniania:

Zaliczenie przedmiotu na ocenę, na podstawie obecności i pisemnego sprawdzianu wiadomości.

Przedmiot nie jest oferowany w żadnym z aktualnych cykli dydaktycznych.
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
ul. Jurija Gagarina 11, 87-100 Toruń tel: +48 56 611-40-10 https://usosweb.umk.pl/ kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.2.0-1 (2024-03-12)