Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu - Centralny punkt logowania
Strona główna

Relacje zewnętrzne UE

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2751-SM-S2-1-RZUE
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (0312) Politologia i wiedza o społeczeństwie Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Relacje zewnętrzne UE
Jednostka: Wydział Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie
Grupy: Stosunki międzyn. II stopnia - 1 rok- stacjonarne- sem. LETNI
Punkty ECTS i inne: 3.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.

zobacz reguły punktacji
Język prowadzenia: polski
Wymagania wstępne:

Brak.

Rodzaj przedmiotu:

przedmiot obowiązkowy

Całkowity nakład pracy studenta:

1. Godziny realizowane z udziałem nauczycieli: 30

2. Praca własna: 45h

3. Przygotowania do uzyskania zaliczenia: 45h

4. Praktyki: 0h

Efekty uczenia się - wiedza:

1) Student/ka definiuje stosunki zewnętrzne UE, w tym Wspólną Politykę Zagraniczną i Bezpieczeństwa oraz Wspólną Politykę Bezpieczeństwa i Obrony (K_W03);


2) Student/ka ma pogłębioną wiedzę o relacjach łączących UE z innymi podmiotami stosunków międzynarodowych (K_W06).

Efekty uczenia się - umiejętności:

1) Student/ka wyjaśnia i analizuje przyczyny obecnego kształtu unijnych relacji zewnętrznych (K_U10);


2) Student/ka potrafi przygotować i zaprezentować dłuższe wystąpienie ustne, poparte stosownym materiałem multimedialnym (K_U05).

Efekty uczenia się - kompetencje społeczne:

1) Student/ka formułuje swoją opinię na temat konkretnych relacji UE z innymi podmiotami, potrafi ją uzasadnić i obronić, przewiduje również możliwe dalsze scenariusze ich rozwoju (K_K01);


2) Student/ka chętnie korzysta, przygotowując się do zajęć i uzupełniając wiedzę, ze źródeł internetowych i obcojęzycznych (K_K03).

Metody dydaktyczne:

- wystąpienia publiczne Studentów na forum grupy;

- pytania do wygłoszonych wystąpień;

- dyskusja problemowa moderowana przez Prowadzącego zajęcia.

Metody dydaktyczne podające:

- opis
- pogadanka

Metody dydaktyczne poszukujące:

- obserwacji
- referatu
- studium przypadku
- sytuacyjna

Skrócony opis:

- Analiza uregulowań prawnych UE dotyczących WPZiB oraz WPBiO;

- Analiza czynników określających miejsce UE w świecie, ocena jej potencjału ekonomicznego, politycznego, społecznego i militarnego;

- Analiza stosunków UE z różnymi regionami świata, państwami oraz organizacjami międzynarodowymi.

Pełny opis:

Celem konwersatorium jest przybliżenie Studentom problematyki relacji zewnętrznych Unii Europejskiej. Jest to kwestia o ogromnej wadze dla współczesnych stosunków międzynarodowych, zwłaszcza zaś po przyjęciu przez UE Traktatu z Lizbony, porządkującego i rozszerzającego jej kompetencje w rzeczonej materii. Punktem wyjścia do dalszych rozważań będzie analiza traktatowych regulacji dotyczących Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa oraz Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony, a także dywagacje nad możliwą dalszą ich ewolucją. W dalszej kolejności uwaga Studentów skoncentrowana zostanie na dwustronnych stosunkach łączących Unię Europejską z kluczowymi państwami trzecimi, organizacjami międzynarodowymi oraz regionami. Niejako przy okazji tejże analizy pojawią się takie wątki rozważań jak miejsce UE w świecie, jej siła polityczna, gospodarcza czy militarna oraz możliwości i efekty jej oddziaływania na inne podmioty biorące udział w stosunkach międzynarodowych.

Literatura:

Przykładowa literatura:

- Borkowski Paweł, Polityka sąsiedztwa Unii Europejskiej, Warszawa 2009.

- Bryła Jolanta (red.), Unia Europejska we współczesnym świecie, Poznań 2009.

- Ciupiński Andrzej, Wspólna Polityka Bezpieczeństwa i Obrony Unii Europejskiej. Geneza – Rozwój – Funkcjonowanie, Warszawa 2013.

- Fiszer Józef M., Olszewski Paweł (red.), System euroatlantycki w wielobiegunowym ładzie międzynarodowym, Warszawa 2013.

- Jorgensen Knud E., Aarstad Asne K., Drieskens Edith, Laatikainen Katie, Tonta Ben, The SAGE Handbook of European Foreign Policy, 2015.

- Lubik-Reczek Natasza, Państwa postjugosłowiańskie wobec członkostwa w Unii Europejskiej i NATO, Toruń 2011.

- Mazur Grzegorz, Relacje Unii Europejskiej z krajami Afryki, Karaibów i Pacyfiku. Historia i perspektywy, Warszawa 2013.

- Parzymies Stanisław (red.), Dyplomacja czy siła? Unia Europejska w stosunkach międzynarodowych, Warszawa 2009.

- Popławski Dariusz, Starzyk-Sulejewska Joanna, Outsiderzy integracji europejskiej. Szwajcaria i Norwegia a Unia Europejska, Warszawa 2012.

- Rewizorski Marek (red.), Unia Europejska w stosunkach międzynarodowych, Warszawa 2011.

- Willa Rafał, Unia Europejska na arenie międzynarodowej – wybrane relacje bilateralne, Toruń 2013.

- Winand Pascaline, Benvenuti Andrea, Guderzo Max, The External Relations of the European Union, Peter Lang AG 2014.

- Wojna Beata, Unia Europejska wobec południowych sąsiadów: nowe wyzwania dla europejskiej polityki sąsiedztwa, Warszawa 2011.

- Zając Justyna, Role Unii Europejskiej w regionie Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, Warszawa 2010.

- Zdanowicz Mieczysława, Dubowski Tomasz, Piekutowska Agnieszka (red.), Partnerstwo Wschodnie. Wymiary realnej integracji, Warszawa 2010.

Dopuszcza się, a nawet zaleca, poszukiwanie innych źródeł naukowych, tak drukowanych, jak i elektronicznych.

Metody i kryteria oceniania:

Stopień końcowy z przedmiotu będzie wypadkową 1) obecności na zajęciach, 2) przygotowania i wygłoszenia prezentacji; 3) aktywnego uczestnictwa w zajęciach oraz, w niektórych przypadkach, 4) sukcesu na teście końcowym.

1. Obecność

Dopuszczalny limit nieusprawiedliwionych nieobecności: 2. Ponadliczbowe nieobecności - konieczność ustnego zaliczenia tematu zajęć na dyżurze Prowadzącego (limit: 3-5). 6 nieobecności (i więcej) = ocena niedostateczna i "warunek".

2. Prezentacja

W toku zajęć każda osoba przygotuje i przedstawi prezentację (max 15 minut) dotyczącą wybranego (przez siebie) tematu z zakresu podanego przez Prowadzącego. Powinna ona być dziełem własnego autorstwa opierającym się o fachową literaturę. Po jej wysłuchaniu Prowadzący musi mieć bowiem wrażenie, że konkretna osoba przemyślała wszystko i potrafiła o tym ciekawie opowiedzieć. Koniecznie mają to być wystąpienia, a nie odczyty!

Każda prezentacja musi zostać dostarczona (w wersji elektronicznej) do Prowadzącego do czasu zamknięcia protokołu w USOSie.

Referaty wygłaszamy w wyznaczonym terminie - wszelkie inne sytuacje należy konsultować z Prowadzącym. Gdy Student bez takiej konsultacji nie przyjdzie na zajęcia - konieczność wygłoszenia, w późniejszym terminie, drugiej prezentacji.

Uwaga: 3 najciekawsze, zdaniem Prowadzącego, prezentacje = ocena końcowa podwyższona o 1 stopień (warunek: ocena pozytywna z testu).

3. Aktywne uczestnictwo w zajęciach

Studenci powinni przygotowywać się do zajęć i aktywnie w nich uczestniczyć, przez co należy rozumieć możliwie częste merytoryczne zabieranie głosu w dyskusjach.

Minimum 6 aktywności = ocena końcowa podwyższona o 1 stopień (warunek: ocena pozytywna z testu).

Minimum 11 aktywności = zwolnienie z testu końcowego z oceną bardzo dobrą

Uwaga: jedna osoba może uzyskać podwyższenie oceny zarówno za aktywność jak i prezentację (warunek: ocena pozytywna z testu).

4. Test końcowy

Po spełnieniu powyższych warunków studenci dopuszczeni zostaną do pisania testu końcowego. Test ten składać się będzie z 25 zamkniętych pytań jednokrotnego wyboru. Prowadzący nie przewiduje jakichkolwiek punktów ujemnych za udzielanie błędnych odpowiedzi, w związku z tym, gdy dojdzie do sytuacji, że ktoś czegoś nie wie, warto będzie „strzelać” - może się uda…

Warunkiem podstawowym zaliczenia testu będzie uzyskanie minimum 13 punktów. 1 pytanie = 1 punkt

Niepowodzenie na teście = „dwója” z przedmiotu (bez wyjątków!!!) i "warunek".

O zgrozo, muszę podać i to: przybycie na wyznaczony termin pisania testu końcowego jest obowiązkowe. Jeżeli bez konsultacji z Prowadzącym Student nie przyjdzie na test = ocena niedostateczna i "warunek".

Praktyki zawodowe:

Nie dotyczy.

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2021/22" (zakończony)

Okres: 2022-02-21 - 2022-09-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Konwersatorium, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Rafał Willa
Prowadzący grup: Rafał Willa
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Konwersatorium - Zaliczenie na ocenę
Skrócony opis:

- Analiza uregulowań prawnych UE dotyczących WPZiB oraz WPBiO;

- Analiza czynników określających miejsce UE w świecie, ocena jej potencjału ekonomicznego, politycznego, społecznego i militarnego;

- Analiza stosunków UE z różnymi regionami świata, państwami oraz organizacjami międzynarodowymi.

Pełny opis:

Celem konwersatorium jest przybliżenie Studentom problematyki relacji zewnętrznych Unii Europejskiej. Jest to kwestia o ogromnej wadze dla współczesnych stosunków międzynarodowych, zwłaszcza zaś po przyjęciu przez UE Traktatu z Lizbony, porządkującego i rozszerzającego jej kompetencje w rzeczonej materii. Punktem wyjścia do dalszych rozważań będzie analiza traktatowych regulacji dotyczących Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa oraz Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony, a także dywagacje nad możliwą dalszą ich ewolucją. W dalszej kolejności uwaga Studentów skoncentrowana zostanie na dwustronnych stosunkach łączących Unię Europejską z kluczowymi państwami trzecimi, organizacjami międzynarodowymi oraz regionami. Niejako przy okazji tejże analizy pojawią się takie wątki rozważań jak miejsce UE w świecie, jej siła polityczna, gospodarcza czy militarna oraz możliwości i efekty jej oddziaływania na inne podmioty biorące udział w stosunkach międzynarodowych.

Literatura:

Przykładowa literatura:

- Borkowski Paweł, Polityka sąsiedztwa Unii Europejskiej, Warszawa 2009.

- Bryła Jolanta (red.), Unia Europejska we współczesnym świecie, Poznań 2009.

- Ciupiński Andrzej, Wspólna Polityka Bezpieczeństwa i Obrony Unii Europejskiej. Geneza – Rozwój – Funkcjonowanie, Warszawa 2013.

- Fiszer Józef M., Olszewski Paweł (red.), System euroatlantycki w wielobiegunowym ładzie międzynarodowym, Warszawa 2013.

- Jorgensen Knud E., Aarstad Asne K., Drieskens Edith, Laatikainen Katie, Tonta Ben, The SAGE Handbook of European Foreign Policy, 2015.

- Lubik-Reczek Natasza, Państwa postjugosłowiańskie wobec członkostwa w Unii Europejskiej i NATO, Toruń 2011.

- Mazur Grzegorz, Relacje Unii Europejskiej z krajami Afryki, Karaibów i Pacyfiku. Historia i perspektywy, Warszawa 2013.

- Parzymies Stanisław (red.), Dyplomacja czy siła? Unia Europejska w stosunkach międzynarodowych, Warszawa 2009.

- Popławski Dariusz, Starzyk-Sulejewska Joanna, Outsiderzy integracji europejskiej. Szwajcaria i Norwegia a Unia Europejska, Warszawa 2012.

- Rewizorski Marek (red.), Unia Europejska w stosunkach międzynarodowych, Warszawa 2011.

- Willa Rafał, Unia Europejska na arenie międzynarodowej – wybrane relacje bilateralne, Toruń 2013.

- Winand Pascaline, Benvenuti Andrea, Guderzo Max, The External Relations of the European Union, Peter Lang AG 2014.

- Wojna Beata, Unia Europejska wobec południowych sąsiadów: nowe wyzwania dla europejskiej polityki sąsiedztwa, Warszawa 2011.

- Zając Justyna, Role Unii Europejskiej w regionie Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, Warszawa 2010.

- Zdanowicz Mieczysława, Dubowski Tomasz, Piekutowska Agnieszka (red.), Partnerstwo Wschodnie. Wymiary realnej integracji, Warszawa 2010.

Dopuszcza się, a nawet zaleca, poszukiwanie innych źródeł naukowych, tak drukowanych, jak i elektronicznych.

Uwagi:

Brak.

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2022/23" (zakończony)

Okres: 2023-02-20 - 2023-09-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Konwersatorium, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Rafał Willa
Prowadzący grup: Rafał Willa
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Konwersatorium - Zaliczenie na ocenę
Skrócony opis:

- Analiza uregulowań prawnych UE dotyczących WPZiB oraz WPBiO;

- Analiza czynników określających miejsce UE w świecie, ocena jej potencjału ekonomicznego, politycznego, społecznego i militarnego;

- Analiza stosunków UE z różnymi regionami świata, państwami oraz organizacjami międzynarodowymi.

Pełny opis:

Celem konwersatorium jest przybliżenie Studentom problematyki relacji zewnętrznych Unii Europejskiej. Jest to kwestia o ogromnej wadze dla współczesnych stosunków międzynarodowych, zwłaszcza zaś po przyjęciu przez UE Traktatu z Lizbony, porządkującego i rozszerzającego jej kompetencje w rzeczonej materii. Punktem wyjścia do dalszych rozważań będzie analiza traktatowych regulacji dotyczących Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa oraz Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony, a także dywagacje nad możliwą dalszą ich ewolucją. W dalszej kolejności uwaga Studentów skoncentrowana zostanie na dwustronnych stosunkach łączących Unię Europejską z kluczowymi państwami trzecimi, organizacjami międzynarodowymi oraz regionami. Niejako przy okazji tejże analizy pojawią się takie wątki rozważań jak miejsce UE w świecie, jej siła polityczna, gospodarcza czy militarna oraz możliwości i efekty jej oddziaływania na inne podmioty biorące udział w stosunkach międzynarodowych.

Literatura:

Przykładowa literatura:

- Borkowski Paweł, Polityka sąsiedztwa Unii Europejskiej, Warszawa 2009.

- Bryła Jolanta (red.), Unia Europejska we współczesnym świecie, Poznań 2009.

- Ciupiński Andrzej, Wspólna Polityka Bezpieczeństwa i Obrony Unii Europejskiej. Geneza – Rozwój – Funkcjonowanie, Warszawa 2013.

- Fiszer Józef M., Olszewski Paweł (red.), System euroatlantycki w wielobiegunowym ładzie międzynarodowym, Warszawa 2013.

- Jorgensen Knud E., Aarstad Asne K., Drieskens Edith, Laatikainen Katie, Tonta Ben, The SAGE Handbook of European Foreign Policy, 2015.

- Lubik-Reczek Natasza, Państwa postjugosłowiańskie wobec członkostwa w Unii Europejskiej i NATO, Toruń 2011.

- Mazur Grzegorz, Relacje Unii Europejskiej z krajami Afryki, Karaibów i Pacyfiku. Historia i perspektywy, Warszawa 2013.

- Parzymies Stanisław (red.), Dyplomacja czy siła? Unia Europejska w stosunkach międzynarodowych, Warszawa 2009.

- Popławski Dariusz, Starzyk-Sulejewska Joanna, Outsiderzy integracji europejskiej. Szwajcaria i Norwegia a Unia Europejska, Warszawa 2012.

- Rewizorski Marek (red.), Unia Europejska w stosunkach międzynarodowych, Warszawa 2011.

- Willa Rafał, Unia Europejska na arenie międzynarodowej – wybrane relacje bilateralne, Toruń 2013.

- Winand Pascaline, Benvenuti Andrea, Guderzo Max, The External Relations of the European Union, Peter Lang AG 2014.

- Wojna Beata, Unia Europejska wobec południowych sąsiadów: nowe wyzwania dla europejskiej polityki sąsiedztwa, Warszawa 2011.

- Zając Justyna, Role Unii Europejskiej w regionie Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, Warszawa 2010.

- Zdanowicz Mieczysława, Dubowski Tomasz, Piekutowska Agnieszka (red.), Partnerstwo Wschodnie. Wymiary realnej integracji, Warszawa 2010.

Dopuszcza się, a nawet zaleca, poszukiwanie innych źródeł naukowych, tak drukowanych, jak i elektronicznych.

Uwagi:

Brak.

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2023/24" (w trakcie)

Okres: 2024-02-20 - 2024-09-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Konwersatorium, 30 godzin więcej informacji
Koordynatorzy: Rafał Willa
Prowadzący grup: Rafał Willa
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie na ocenę
Konwersatorium - Zaliczenie na ocenę
Skrócony opis:

- Analiza uregulowań prawnych UE dotyczących WPZiB oraz WPBiO;

- Analiza czynników określających miejsce UE w świecie, ocena jej potencjału ekonomicznego, politycznego, społecznego i militarnego;

- Analiza stosunków UE z różnymi regionami świata, państwami oraz organizacjami międzynarodowymi.

Pełny opis:

Celem konwersatorium jest przybliżenie Studentom problematyki relacji zewnętrznych Unii Europejskiej. Jest to kwestia o ogromnej wadze dla współczesnych stosunków międzynarodowych, zwłaszcza zaś po przyjęciu przez UE Traktatu z Lizbony, porządkującego i rozszerzającego jej kompetencje w rzeczonej materii. Punktem wyjścia do dalszych rozważań będzie analiza traktatowych regulacji dotyczących Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa oraz Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony, a także dywagacje nad możliwą dalszą ich ewolucją. W dalszej kolejności uwaga Studentów skoncentrowana zostanie na dwustronnych stosunkach łączących Unię Europejską z kluczowymi państwami trzecimi, organizacjami międzynarodowymi oraz regionami. Niejako przy okazji tejże analizy pojawią się takie wątki rozważań jak miejsce UE w świecie, jej siła polityczna, gospodarcza czy militarna oraz możliwości i efekty jej oddziaływania na inne podmioty biorące udział w stosunkach międzynarodowych.

Literatura:

Przykładowa literatura:

- Borkowski Paweł, Polityka sąsiedztwa Unii Europejskiej, Warszawa 2009.

- Bryła Jolanta (red.), Unia Europejska we współczesnym świecie, Poznań 2009.

- Ciupiński Andrzej, Wspólna Polityka Bezpieczeństwa i Obrony Unii Europejskiej. Geneza – Rozwój – Funkcjonowanie, Warszawa 2013.

- Fiszer Józef M., Olszewski Paweł (red.), System euroatlantycki w wielobiegunowym ładzie międzynarodowym, Warszawa 2013.

- Jorgensen Knud E., Aarstad Asne K., Drieskens Edith, Laatikainen Katie, Tonta Ben, The SAGE Handbook of European Foreign Policy, 2015.

- Lubik-Reczek Natasza, Państwa postjugosłowiańskie wobec członkostwa w Unii Europejskiej i NATO, Toruń 2011.

- Mazur Grzegorz, Relacje Unii Europejskiej z krajami Afryki, Karaibów i Pacyfiku. Historia i perspektywy, Warszawa 2013.

- Parzymies Stanisław (red.), Dyplomacja czy siła? Unia Europejska w stosunkach międzynarodowych, Warszawa 2009.

- Popławski Dariusz, Starzyk-Sulejewska Joanna, Outsiderzy integracji europejskiej. Szwajcaria i Norwegia a Unia Europejska, Warszawa 2012.

- Rewizorski Marek (red.), Unia Europejska w stosunkach międzynarodowych, Warszawa 2011.

- Willa Rafał, Unia Europejska na arenie międzynarodowej – wybrane relacje bilateralne, Toruń 2013.

- Winand Pascaline, Benvenuti Andrea, Guderzo Max, The External Relations of the European Union, Peter Lang AG 2014.

- Wojna Beata, Unia Europejska wobec południowych sąsiadów: nowe wyzwania dla europejskiej polityki sąsiedztwa, Warszawa 2011.

- Zając Justyna, Role Unii Europejskiej w regionie Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu, Warszawa 2010.

- Zdanowicz Mieczysława, Dubowski Tomasz, Piekutowska Agnieszka (red.), Partnerstwo Wschodnie. Wymiary realnej integracji, Warszawa 2010.

Dopuszcza się, a nawet zaleca, poszukiwanie innych źródeł naukowych, tak drukowanych, jak i elektronicznych.

Uwagi:

Brak.

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
ul. Jurija Gagarina 11, 87-100 Toruń tel: +48 56 611-40-10 https://usosweb.umk.pl/ kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.2.0-1 (2024-03-12)