Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu - Centralny punkt logowania
Strona główna

Praktyka - 2 tygodnie

Informacje ogólne

Kod przedmiotu: 2800-PRA-TIR-1-S2
Kod Erasmus / ISCED: (brak danych) / (1015) Podróże, turystyka i wypoczynek Kod ISCED - Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Kształcenia (International Standard Classification of Education) została opracowana przez UNESCO.
Nazwa przedmiotu: Praktyka - 2 tygodnie
Jednostka: Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej
Grupy:
Strona przedmiotu: https://www.geo.umk.pl/student/praktyki-zawodowe/
Punkty ECTS i inne: 4.00 Podstawowe informacje o zasadach przyporządkowania punktów ECTS:
  • roczny wymiar godzinowy nakładu pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się dla danego etapu studiów wynosi 1500-1800 h, co odpowiada 60 ECTS;
  • tygodniowy wymiar godzinowy nakładu pracy studenta wynosi 45 h;
  • 1 punkt ECTS odpowiada 25-30 godzinom pracy studenta potrzebnej do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się;
  • tygodniowy nakład pracy studenta konieczny do osiągnięcia zakładanych efektów uczenia się pozwala uzyskać 1,5 ECTS;
  • nakład pracy potrzebny do zaliczenia przedmiotu, któremu przypisano 3 ECTS, stanowi 10% semestralnego obciążenia studenta.
Język prowadzenia: polski
Rodzaj przedmiotu:

przedmiot obowiązkowy

Całkowity nakład pracy studenta:

80 godzin - praktyki w wybranej firmie/instytucji

3 godziny - zebranie organizacyjne oraz konsultacje i rozmowa podsumowująca z Pełnomocnikiem Dziekana Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej ds. praktyk zawodowych studentów

5 godzin - kontakt z firmą/instytucją oraz przygotowanie organizacyjne i merytoryczne go praktyk.

Efekty uczenia się - wiedza:

K_W06 - posiada wiedzę z zakresu aspektów prawnych funkcjonowania branży turystyczno-rekreacyjnej, w tym również ochrony praw klientów.

K_W08 - wie jak wykorzystywać potencjał przyrodniczo-kulturowy obszaru dla tworzenia produktu turystycznego i budowania oraz organizacją ruchu turystycznego.

K_W09 - posiada pogłębioną wiedzę z zakresu ekonomii niezbędną do prowadzenia działań organizacyjnych i marketingowych w branży turystyczno-rekreacyjnej.

K_W10 - zna technologie informacyjne umożliwiające przetwarzania danych, elektroniczne systemy obsługi klientów oraz bazy danych z zakresu turystyki i

rekreacji.

K_W14 - zna zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii w obowiązujące w firmach/instytucjach branży turystycznej i sportowo-rekreacyjnej.

Efekty uczenia się - umiejętności:

K_U02 - potrafi pozyskiwać dane oraz wykorzystać różne źródła informacji dotyczące branży turystycznej i sportowo-rekreacyjnej.

K_U04 - dokonuje krytycznej analizy informacji z zakresu turystyki, rekreacji i sportu zaczerpniętych z różnych źródeł, w tym internetowych baz danych.

K_U07 - posiada umiejętności organizacyjne umożliwiające planowanie i realizację przedsięwzięć z zachowaniem uwarunkowań społecznych, przyrodniczych, norm prawnych i etycznych zakresu turystyki i animacji czasu wolnego.

K_U08 - stosuje specjalistyczne narzędzia informatyczne w badaniach z zakresu turystyki i rekreacji oraz prowadzenia przedsiębiorstwa i obsługi ruchu

turystycznego.

K_U09 - posiada umiejętności ruchowe z zakresu wybranych form aktywności fizycznej niezbędne do realizowania zajęć rekreacyjnych, sportowych z

różnymi grupami społecznymi.

Efekty uczenia się - kompetencje społeczne:

K_K02 - potrafi współdziałać i pracować w grupie, pełniąc w niej różne role, np. przewodnika, pilota, organizatora turystycznego, hotelarza, animatora czasu wolnego i sportu, wykazując szacunek wobec odmiennych kultur i

różnych środowisk społecznych.

K_K03 - potrafi odpowiednio określić priorytety służące realizacji powierzonych obowiązków.

K_K04 - identyfikuje i prawidłowo rozstrzyga dylematy zawodowe, wykazując świadomość wpływu turystyki, sportu i rekreacji na środowisko przyrodnicze i

społeczeństwo, rozumiejąc rolę wypoczynku i odnowy biologicznej, rekreacji ruchowej i aktywnej turystyki w profilaktyce zdrowotnej.

K_K05 - potrafi myśleć i działać w sposób przedsiębiorczy.

K_K06 - ma świadomość odpowiedzialności za nieprzestrzeganie prawa w

szczególności w zakresie ochrony własności intelektualnej oraz konsumenta na rynku usług turystycznych, sportowych i rekreacyjnych.

Skrócony opis:

Obowiązkowe praktyki zawodowe stanowią nieodzowny element programu studiów na kierunku turystyka i rekreacja, zaś ich podstawowym celem jest kształtowanie kompetencji studenta poprzez konfrontację przygotowania teoretycznego z praktyką.

Obowiązkowe praktyki zawodowe studentów, jako forma doskonalenia zawodowego, powinny być realizowane w instytucjach, których profil działalności jest w co najmniej znaczącym stopniu związany z kierunkiem studiów praktykanta. Wybór studentów jest każdorazowo weryfikowany i akceptowany przez osobę Pełnomocnika Dziekana WNoZiGP ds. Praktyk Zawodowych Studentów, jeszcze przed rozpoczęciem praktyk.

Pełny opis:

Głównym założeniem obowiązkowych praktyk zawodowych jest poszerzenie wiedzy zdobywanej na studiach, a nade wszystko rozwijanie umiejętności jej wykorzystania poprzez:

− zapoznanie studenta ze specyfiką środowiska zawodowego,

− kształtowanie konkretnych umiejętności zawodowych,

− poznanie zasad organizacji pracy i podziału kompetencji, procedur, procesu planowania pracy i kontroli.

Niezwykle ważną jest ponadto praca nad rozwojem kompetencji społecznych – budowanie umiejętności skutecznego komunikowania się, doskonalenie umiejętności organizacji pracy własnej i pracy zespołowej, efektywnego zarządzania czasem, sumienności, odpowiedzialności za powierzone zadania.

Studenci mają możliwość odbycia praktyk od momentu rozpoczęcia studiów do końca semestru wskazanego w programie studiów.

Zwykle praktyki zawodowe są realizowane w czasie wolnym od zajęć, tj. w wakacje, rzadziej w przerwie międzysemestralnej lub w trakcie roku akademickiego (o ile pozwala na to ilość zajęć dydaktycznych i ich organizacja).

Literatura:

Regulamin praktyk zawodowych objętych programem kształcenia na wszystkich kierunkach realizowanych przez Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Metody i kryteria oceniania:

Umiejętności weryfikowane są na podstawie rozmowy kontrolnej, po odbyciu praktyk, opartej o treści zawarte w dzienniku praktyk (W06; W08; W09; W10; W14; U02; U04; U07; U08; U09). Z kolei efekty dotyczące kompetencji społecznych ocenia się na podstawie przeglądu opinii zawartej w "Formularzu oceny praktykanta" (K_02; K_03; K_04; K_05; K_06). Weryfikacji efektów kształcenia zdobytych w trakcie praktyk dokonuje Pełnomocnik Dziekana Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej ds. praktyk zawodowych studentów.

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2021/22" (zakończony)

Okres: 2022-02-21 - 2022-09-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Praktyka zawodowa więcej informacji
Koordynatorzy: Barbara Szyda
Prowadzący grup: Barbara Szyda
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie
Praktyka zawodowa - Zaliczenie

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2022/23" (zakończony)

Okres: 2023-02-20 - 2023-09-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Koordynatorzy: Barbara Szyda
Prowadzący grup: Barbara Szyda
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie
Praktyka - Zaliczenie

Zajęcia w cyklu "Semestr letni 2023/24" (w trakcie)

Okres: 2024-02-20 - 2024-09-30
Wybrany podział planu:
Przejdź do planu
Typ zajęć:
Koordynatorzy: Barbara Szyda
Prowadzący grup: Barbara Szyda
Lista studentów: (nie masz dostępu)
Zaliczenie: Przedmiot - Zaliczenie
Praktyka - Zaliczenie
Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
ul. Jurija Gagarina 11, 87-100 Toruń tel: +48 56 611-40-10 https://usosweb.umk.pl/ kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.2.0-1 (2024-03-12)