Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu - Centralny punkt logowania
Strona główna

Ćwiczenia terenowe z konserwacji zabytków z papieru i skóry [1402-ĆT-PiS-SJ] Semestr letni 2019/20
Praktyka, grupa nr 1

Przejdź do planu zaznaczono terminy wyświetlanej grupy
To jest strona grupy zajęciowej. Jeśli szukasz opisu przedmiotu, zobacz stronę przedmiotu
Przedmiot: Ćwiczenia terenowe z konserwacji zabytków z papieru i skóry [1402-ĆT-PiS-SJ]
Zajęcia: Semestr letni 2019/20 [2019/20L] (zakończony)
Praktyka [PRK], grupa nr 1 [pozostałe grupy]
Termin i miejsce: Podana informacja o terminie jest orientacyjna. W celu uzyskania pewnej informacji obejrzyj kalendarz roku akademickiego lub skontaktuj się z wykładowcą (nieregularności zdarzają się przede wszystkim w przypadku zajęć odbywających się rzadziej niż co tydzień). (brak danych)
Liczba osób w grupie: 6
Limit miejsc: 8
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Prowadzący: Jolanta Czuczko, Ivona Jablonskaja
Zakres tematów:

1. Konserwacja zachowawcza starych druków, tj. oczyszczenie bloków i opraw, wykonanie drobnych napraw - podklejenia, wzmocnienia.

2. Wykonanie opakowań ochronnych do woluminów przeznaczonych do prac konserwatorsko-restauratorskich (powyżej 30pkt.) oraz posiadających okucia

3. Futerały do książek posiadających okucia.

4. Umieszczenie starych druków po pracach konserwatorskich na regale w miejscu ich przechowywania (biblioteka Klasztorna).

5. Wykonanie dokumentacji prac konserwatorskich opisowej (identyfikacja kolekcji, historia kolekcji, stan zachowania kolekcji, przebieg prac konserwatorskich, zalecenia dla właściciela) i fotograficznej przed i po pracach konserwatorskich.

Metody dydaktyczne:

Praca z książkami zabytkowymi. Na praktyce realizuje się założenia konserwacji zachowawczej całych księgozbiorów W praktyce poszczególne procesy konserwatorskie często realizowane są zespołowo, co stwarza możliwość efektywniejszej pracy oraz bezpośredniego uczestniczenia w zróżnicowanej gamie zabiegów. Jednocześnie kładziony jest nacisk na umiejętność działania w grupie, kreatywnej organizacji oraz adaptacji pracowni do poszczególnych procesów. Od studenta oczekuje się podjęcia decyzji dotyczącej wyboru metod i środków konserwatorskich. Po ich omówieniu z prowadzącym praktyki ii wprowadzeniu ewentualnej korekty student przystępuje do realizacji zaplanowanych prac konserwatorskich. Działania te prowadzone są pod nadzorem prowadzącego (2 godziny kontaktowe dziennie). Ponadto studenci prowadzą dzienniczek prac konserwatorskich i dokumentacje konserwatorską opisową i fotograficzną.

Metody i kryteria oceniania:

1. Obecność na praktyce zawodowej ( każdego studenta obowiązuje odbycie 168 godzin praktyk).

2. Prowadzenie dzienniczka konserwatorskiego.

3. Wykonanie powierzonych zadań konserwatorskich zgodnie z wiedzą zdobytą do 6 semestru studiów.

4. Wykonanie dokumentacji konserwatorskiej z powierzonego etapu zadań.

Uwagi:

praktyka rok II Toruń,

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
ul. Jurija Gagarina 11, 87-100 Toruń tel: +48 56 611-40-10 https://usosweb.umk.pl/ kontakt deklaracja dostępności USOSweb 7.0.2.0-1 (2024-03-12)