Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu - Centralny punkt logowania
Strona główna

Pracownia konserwacji i restauracji materiałów archiwalnych [1402-PKRMA-3L-SJ] Semestr letni 2023/24
Pracownia, grupa nr 1

Przejdź do planu zaznaczono terminy wyświetlanej grupy
To jest strona grupy zajęciowej. Jeśli szukasz opisu przedmiotu, zobacz stronę przedmiotu
Przedmiot: Pracownia konserwacji i restauracji materiałów archiwalnych [1402-PKRMA-3L-SJ]
Zajęcia: Semestr letni 2023/24 [2023/24L] (w trakcie)
Pracownia [PRC], grupa nr 1 [pozostałe grupy]
Termin i miejsce: Podana informacja o terminie jest orientacyjna. W celu uzyskania pewnej informacji obejrzyj kalendarz roku akademickiego lub skontaktuj się z wykładowcą (nieregularności zdarzają się przede wszystkim w przypadku zajęć odbywających się rzadziej niż co tydzień).
każdy czwartek, 10:15 - 17:30
sala ZKPiS-piętro-I-2
Wydział Sztuk Pięknych - Instytut Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa (Sienkiewicza 30/32) jaki jest adres?
Terminy najbliższych spotkań: Daty odbywania się zajęć grupy. Prezentują informacje na podstawie zdefiniowanych w USOS terminów oraz spotkań.
Kliknij w datę by zobaczyć tygodniowy plan z zaznaczonym spotkaniem.
Wszystkie zajęcia tej grupy już się odbyły - pokaż terminy wszystkich spotkań.
Data i miejsceProwadzący
Liczba osób w grupie: 2
Limit miejsc: 3
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Prowadzący: Ivona Jablonskaja, Tomasz Kozielec, Marta Nalaskowska
Literatura:

Dokumentacje konserwatorsko-restauratorskie prac prowadzonych w Zakładzie Konserwacji Papieru i Skóry zgodne z specyfika obiektów - prace dyplomowe.Literatura podawana na wykładach z metodyki konserwacji restauracji obiektów papierowych, pergaminowych i zabytkowych pieczęci oraz nauki o archiwaliach.

Zakres tematów:

Prace będą obejmowały ocenię zniszczeń i konserwacji-restauracji dokumentów pergaminowych uwierzytelnionych pieczęciami woskowymi. Obiekty będą wybrane na początku semestru letniego - luty 2019 r. Działania konserwatorskie będą obejmowały tematy: oczyszczania i naprężania podłoża, zabezpieczania krawędzi spękań; oczyszczanie i impregnację pieczęci. Drugą grupę obiektów będą stanowiły dokumenty na współczesnych papierach z I poł. XX wieku: drukowane i rękopiśmienne, wypełniane różnorodnymi mediami: atramenty, ołówki, pieczątki, tusze ( duża wrażliwości na wodę i rozpuszczalniki. Wykonywane zostaną prace z zakresu konserwacji zachowawczej.

Metody dydaktyczne:

analizowanie oraz prowadzenie dyskusji nad zaplanowanymi metodami konserwacji;

- zapoznawanie się z literaturą związaną z techniką wykonania, historią oraz metodami konserwacji obiektów poddawanych pracom konserwatorskim;

- wykonywanie konserwatorskich badań wstępnych polegających na odpowiednim doborze metod i materiałów konserwatorskich (testowanie próbek, badanie efektywności użycia metod)

- wykonywanie prac konserwatorskich nad obiektami archiwalnymi

Metody i kryteria oceniania:

ocenie podlega: uczestnictwo w zajęciach i zaangażowanie, posiadana wiedza w kształtowanie projekty konserwatorskiego, precyzja wykonywania zabiegów konserwatorskich, przewidywalność konsekwencji wykonywanych działań i stosowanych materiałów i metod, dokumentacja konserwatorska, obecność na pracowni dopuszczalna jedna usprawiedliwiona nieobecność.

Uwaga: w roku akademickim 2021/22 zajęcia kontaktowe, z uwagi na trwającą epidemię, mogą być częściowo prowadzone z wykorzystaniem technik: dysk google oraz MS Teams (w zależności od rozwoju sytuacji epidemicznej).

Uwagi:

papier i skóra

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
ul. Jurija Gagarina 11, 87-100 Toruń tel: +48 56 611-40-10 https://usosweb.umk.pl/ kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.0.4.0-2 (2024-05-20)