Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu - Centralny punkt logowania
Strona główna

Warsztaty plenerowe [1401-WPL-sm-S1] Semestr letni 2023/24
Zajęcia terenowe, grupa nr 3

Przejdź do planu zaznaczono terminy wyświetlanej grupy
To jest strona grupy zajęciowej. Jeśli szukasz opisu przedmiotu, zobacz stronę przedmiotu
Przedmiot: Warsztaty plenerowe [1401-WPL-sm-S1]
Zajęcia: Semestr letni 2023/24 [2023/24L] (zakończony)
Zajęcia terenowe [TER], grupa nr 3 [pozostałe grupy]
Termin i miejsce: Podana informacja o terminie jest orientacyjna. W celu uzyskania pewnej informacji obejrzyj kalendarz roku akademickiego lub skontaktuj się z wykładowcą (nieregularności zdarzają się przede wszystkim w przypadku zajęć odbywających się rzadziej niż co tydzień). (brak danych)
Liczba osób w grupie: 16
Limit miejsc: 12
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Prowadzący: Marian Stępak
Strona domowa grupy: http://ki.umk.pl
Literatura:

Rudolf Arnheim, Sztuka i percepcja wzrokowa

Wasyl Kandynski, O duchowości w sztuce

Kierunki i tendencje sztuki współczesnej, red. T. Richardson, N. Stangos

Adam Kotula, Piotr Krakowski, Sztuka abstrakcyjna

Kenneth Clark, Akt – studium idealnej formy

Józef Czapski, Patrząc

P. Francastel, Sztuka a technika

John Gage, Kolor i kultura. Teoria i znaczenie koloru od antyku do abstrakcji

Ernst Gombrich, O sztuce

Mieczysław Porębski, Sztuka a informacja

Herbert Read, Sens sztuki

Herbert Read, O pochodzeniu formy w sztuce

Zakres tematów:

1. "Moja osobista przestrzeń - 1 metr kwadratowy."

Temat odnosi się do artystycznej odpowiedzi w dowolnej technice, od sztuki obiektu, instalacji, poprzez performance i inne środki intermedialnego wyrazu, na zastaną przestrzeń w Rogowie. W tej przestrzeni każdy ze studentów ma znaleźć swoje miejsce, o wielkości 1 metra kwadratowego i w nim zrealizować swoje dzieło,

2. "Oblicza natury".

Temat dotyczy wykonania cyklu zdjęć, np. pejzaży lub innych napotkanych miejsc w Toruniu lub w Rogowie k. Żnina. Najbardziej adekwatnym plastycznym odwołaniem do tego tematu będzie żywioł wody, bowiem obydwie miejscowości leżą nad akwenami, Toruń nad Wisłą, a Rogowo nad Jeziorem Rogowskim.

Zamiast cyklu zdjęć może to być realizacja wideo lub każda innych wypowiedź zapisana cyfrowo.

Metody dydaktyczne:

• zadania realizowane są w plenerze

• praca indywidualna lub w małych grupach, maksymalnie do 3 osób.

• realizacja zadań przewidzianych w programie odbywa się indywidualnie, poza zatwierdzonymi przez prowadzącego zajęcia wyjątkami, jeżeli nakład pracy przy pracy jest wymaga dużego nakładu pracy lub do jego przeprowadzenia wymagany jest udział więcej niż jedna osoba; • • w razie konieczności dokonania korekty lub konieczności zmiany koncepcji student zobowiązany jest do modyfikacji pomysłu lub przedstawienia nowej koncepcji;

• po zatwierdzeniu projektów wykonanie jednostkowych prac do przedstawienia na zaliczenie;

• w ostatnim dniu warsztatów plenerowych przegląd, omówienie i ocena wszystkich powstałych prac;

• do zaliczenia przedmiotu studenci zobowiązani są do wykonania dokumentacji cyfrowej swoich realizacji lub przedłożenia kopii swoich zapisów wideo, fotografii itp.

Metody i kryteria oceniania:

Podstawowymi metodami oceniania warsztatów plenerowych  są: • Prezentowanie tematów do zaliczenia i odniesienie się wykładowcy do realizacji artystycznych wybitnych twórców tworzących dzieła intermedialne w plenerze • Pokazy realizacji uznanych artystów i ich omówienie, jako inspiracje i poszerzenia pola widzenia do zadanych tematów, jednak jest to równoważne z rozmowami ze studentami na temat ich autorskich propozycji do realizacji zaliczeniowych. • Praca studentów nad indywidualnymi koncepcjami w plenerze. • Zaliczenie warsztatów plenerowych  następuje w oparciu o zrealizowane przez studenta projekty finalne, będące odpowiedziami na określone tematy.Kryteria oceniania:• Jakość koncepcji, nowatorstwo i oryginalność pomysłu, dojrzałość intelektualna, umiejętność formułowania idei; • Umiejętności warsztatowe w odniesieniu do interdyscyplinaryzmu, właściwe użycie materiałów i technik, adekwatność zastosowania dyscypliny i techniki oraz nakład pracy (chociaż ten ostatni aspekt jest rozpatrywany indywidualnie, bowiem w sztuce interdyscyplinarnej czas pracy może nie być wykładnikiem oceny realizacji); • Wyraz artystyczny finalnych realizacji, będący skutkiem połączenia jakości koncepcyjnej i jakości technicznej wykonanego zadania, jednak jakość techniczna nie zawsze musi być ważnym wyznacznikiem wartości realizacji na zaliczenie; • Obecność i aktywność w czasie warsztatów plenerowych; • Ocena wykładowcy odnosząca się do kształtowania się świadomości twórczej studenta.

Uwagi:

II rok sztuka mediów 7-20 września Rogowo k. Żnina

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
ul. Jurija Gagarina 11, 87-100 Toruń tel: +48 56 611-40-10 https://usosweb.umk.pl/ kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.1.0-7 (2025-03-24)