Nicolaus Copernicus University in Torun - Central Authentication Service
Strona główna

Outdoor practice

General data

Course ID: 1402-ĆT-2Lka-S1
Erasmus code / ISCED: (unknown) / (0228) Arts and humanities, interdisciplinary programmes The ISCED (International Standard Classification of Education) code has been designed by UNESCO.
Course title: Outdoor practice
Name in Polish: Praktyka zawodowa-krytyka artystycza
Organizational unit: Faculty of Fine Arts
Course groups: (in Polish) Przedmioty obowiązkowe - II rok, sem. letni, krytyka artystyczna (s1)
ECTS credit allocation (and other scores): 3.00 Basic information on ECTS credits allocation principles:
  • the annual hourly workload of the student’s work required to achieve the expected learning outcomes for a given stage is 1500-1800h, corresponding to 60 ECTS;
  • the student’s weekly hourly workload is 45 h;
  • 1 ECTS point corresponds to 25-30 hours of student work needed to achieve the assumed learning outcomes;
  • weekly student workload necessary to achieve the assumed learning outcomes allows to obtain 1.5 ECTS;
  • work required to pass the course, which has been assigned 3 ECTS, constitutes 10% of the semester student load.
Language: Polish
Learning outcomes - knowledge:

(in Polish) Informacje dotyczą nowej formy praktyk wprowadzonej od roku akademickiego 2020/2021

Student

W1: ma wiedzę o międzynarodowych i krajowych instytucjach posiadających zbiory sztuki nowoczesnej i współczesnej. Zna ich strukturę i zakres działalności (K_W14)

W2: ma wiedzę dotyczącą działalności redakcji czasopism artystycznych (K_W14)

W3:ma uporządkowana wiedzę z zakresu historii sztuki nowoczesnej i współczesnej, zna terminologię sztuk plastycznych (K_W02, K_W03)



Informacje dotyczą praktyk prowadzonych do roku akademickiego 2018/2019

Student

W1: ma uporządkowaną wiedzę dotyczącą sztuki nowoczesnej i współczesnej (K_W04)

W2: zna i rozumie podstawowe metody analizy i interpretacji , niezbędne do rozpatrywania dzieł sztuki powstałych w XIX i XXI wieku pod kątem ewolucji formy i treści (K_W11)

W3: zna terminologię dotyczącą malarstwa, grafiki, nowych mediów i architektury (K_W02)

W4:ma wiedzę o międzynarodowych i krajowych instytucjach posiadających zbiory sztuki XIX i XXI wieku, orientuje się we współczesnym życiu kulturalnym regionu, kraju (K_W14)


Learning outcomes - skills:

(in Polish) Informacje dotyczą nowej formy praktyk wprowadzonej od roku akademickiego 2020/2021

Student

U1: wykorzystując źródła tradycyjne i elektroniczne potrafi wyszukiwać, selekcjonować i przetwarzać wiedzę z zakresu sztuki nowoczesnej i współczesnej, niezbędną do realizacji zadań związanych z indywidualnym stażem (K_U01)

U2:ma umiejętność planowania i realizowania pracy indywidualnej, niezbędnej do przygotowania (przy współpracy z instytucją) Planu praktyk zawodowych, a następnie realizowania wynikających z niego zadań (K_U03)

U3:potrafi działać w zespole, dostosowując zakres swojej pracy do realizacji projektu, w którym bierze udział więcej osób (K_U03)

U4:potrafi samodzielnie przygotować informację na temat wydarzenia artystycznego oraz recenzję wystawy, prezentującą dorobek konkretnego twórcy, grupy artystycznej lub ekspozycji problemowej, wykorzystując specjalistyczna terminologię, stosując warsztat krytyka sztuki niezbędny do omówienia dzieła sztuki oraz oceny działań artystycznych na różnych płaszczyznach (K_U10, K_U12)

U5:potrafi aktywnie uczestniczyć w dyskusji na temat sztuki nowoczesnej i współczesnej, biorąc udział w wydarzeniach organizowanych przez instytucję w czasie trwania stażu (K_U13)


Informacje dotyczą praktyk prowadzonych do roku akademickiego 2018/2019

Student

U1:wykorzystując źródła tradycyjne i elektroniczne potrafi wyszukiwać, selekcjonować i przetwarzać wiedzę na temat sztuki nowoczesnej i współczesnej (K_U01)

U2: posiada umiejętność krytycznej oceny oraz analizy i syntezy samodzielnie zdobytej wiedzy, i a także potrafi zaplanować i zrealizować pracę indywidualną i zespołową (K_U03)

U3:uczestnicząc w różnych spotkaniach na temat sztuki XIX i XXI wieku potrafi porozumiewać się z historykami i krytykami sztuki stosując różne kanały i techniki komunikacji (K_U09)

U5:potrafi samodzielnie przygotować wypowiedź pisemną na zadany temat z zakresu sztuki nowoczesnej i współczesnej, opartą na informacjach pochodzących z różnych źródeł, umiejętnie wykorzystanych i przetworzonych (K_U10)

U6: potrafi sporządzić recenzję wystawy sztuki XIX-XXI wieku, prezentującą dorobek konkretnego twórcy, grupy artystycznej lub ekspozycji problemowej (K_U12)

U7: potrafi aktywnie uczestniczyć w dyskusji na temat sztuki nowoczesnej i współczesnej (K_U13)


Learning outcomes - social competencies:

(in Polish) Informacje dotyczą nowej formy praktyk wprowadzonej od roku akademickiego 2020/2021

Student

K1:ma świadomość swej wiedzy z zakresu sztuki XIX i XXI wieku, a także ewentualnych braków motywujących do rozwoju naukowego i zawodowego (K_K01)

K2: przy realizacji projektów w ramach stażu potrafi współpracować w grupie (K_K02)

K3:realizująć zadanie indywidualne wynikające z Planu praktyk zawodowych potrafi właściwie określić priorytety prowadzące do jego realizacji (K_K03)

K4: dostrzega i rozwiązuje problemy etyczne, związane z działalnością zawodową w zakresie krytyki sztuki (K_K04)

K5: Interesuje się i uczestniczy w wydarzeniach artystycznych, organizowanych przez placówki muzealne, galerie itp. (K_K08)


Informacje dotyczą praktyk prowadzonych do roku akademickiego 2018/2019

Student:

K1:ma świadomość swej wiedzy z zakresu sztuki XIX i XXI wieku, a także ewentualnych braków motywujących do rozwoju naukowego i zawodowego (K_K01)

K2: przy realizacji projektów dotyczących sztuki XIX i XXI wieku potrafi współpracować w grupie (K_K02)

K3:realizująć zadanie indywidualne lub zespołowe dotyczące sztuki XIX i XXI wieku potrafi właściwie określić priorytety prowadzące do jego realizacji (K_K03)

K4: dostrzega i rozwiązuje problemy etyczne, związane z działalnością zawodową w zakresie krytyki sztuki (K_K04)

K5: Interesuje się i uczestniczy w wydarzeniach artystycznych, organizowanych przez placówki muzealne, galerie itp. (K_K08)


Teaching methods:

(in Polish) Informacje dotyczą praktyk prowadzonych do roku akademickiego 2018/2019

Metoda dydaktyczna podająca

-wykład konwersatoryjny

Metoda dydaktyczna poszukująca

-ćwiczeniowa: przygotowanie pracy pisemnej (esej, recenzja, opis lub inna forma wypowiedzi krytycznej na temat zaproponowany przez prowadzącego zajęcia)


Short description: (in Polish)

Informacje dotyczą nowej formy praktyk wprowadzonej od roku akademickiego 2020/2021

Praktyka ma charakter indywidualnego stażu w muzeach, instytucjach kultury i galeriach oraz redakcjach czasopism, który przygotowuje do pracy zawodowej. Dostarcza wiedzę na temat sposobu działania instytucji artystycznych i redakcji czasopism. Uczy efektywnego posługiwania się wiedzą, planowania i realizowania pracy indywidualnej oraz zespołowej.

Informacje dotyczą praktyk prowadzonych do roku akademickiego 2018/2019

Zajęcia porządkują wiadomości na temat sztuki XIX-XXI wieku. Poszerzają wiedzę dotyczącą opisu, analizy formalnej i treściowej sztuki nowoczesnej i współczesnej oraz terminologii, technik plastycznych i architektonicznych. Dostarczają wiedzę na temat sposobu działania instytucji artystycznych. Wyrabiają umiejętność przygotowania prac pisemnych. Uczą efektywnego posługiwania się samodzielnie zdobytą wiedzą, wykorzystywaną m.in. na spotkaniach poświęconych sztuce XIX-XX wieku.

Full description: (in Polish)

Informacje dotyczą nowej formy praktyk wprowadzonej od roku akademickiego 2020/2021

Staż w muzeach, instytucjach kultury i galeriach oraz redakcjach czasopism ma na celu przygotowanie studenta do pracy zawodowej. Jego miejsce wybierane jest indywidualnie i wiąże się z zainteresowaniami studenta. Wśród proponowanych miejsc znajdują się instytucje kultury różnego typu, muzea, galerie (w szczególności zajmujące się sztuką nowoczesna i współczesną) oraz redakcje czasopism artystycznych. Czas trwania praktyk określony jest na min.14 dni (ok.90 godzin. Zwykle odbywają się w okresie wakacyjnym, choć w uzasadnionych wypadkach mogą odbywać się w innym terminie niekolidującym z zajęciami dydaktycznymi. Podstawowe informacje dotyczące procedury praktyk

Informacje dotyczą praktyk prowadzonych do roku akademickiego 2018/2019

Zajęcia odbywające się głównie w muzeach, galeriach, czy też bezpośrednio przy obiektach architektonicznych, uzupełniają i porządkują wiedzę na temat sztuki nowoczesnej i współczesnej. Pogłębiają wiedzę na temat metod analizy i interpretacji, terminologii, technik plastycznych i architektonicznych. Zapoznają ze specyfiką i zakresem działalności różnych instytucji artystycznych. Zajęcia uczą wykorzystania zdobytej wiedzy, pozyskanej metodami tradycyjnymi i elektronicznymi. Bezpośredni kontakt z obiektami pozwala na prześledzenie zmian formalnych i treściowych zachodzących w sztuce XIX -XXI wieku, niezbędnych do przygotowania wypowiedzi ustnych i pisemnych na zadany temat, zawierające samodzielne spostrzeżenia oraz wnioski oparte na umiejętnie wykorzystanych i przetworzonych informacjach pochodzących z różnych źródeł. Specyfika zajęć uczy też planowania pracy pozwalającej na realizację zadań indywidualnych i zespołowych, jak m.in. przygotowania opisów, czy też recenzje wystaw omawiających dorobek konkretnego twórcy, grupy artystycznej lub ekspozycji problemowej. Nabyta wiedza pozwala też na aktywne uczestnictwo w dyskusji na temat plastyki i architektury nowoczesnej i współczesnej, związanej z udziałem w wydarzeniach artystycznych, organizowanych przez placówki. muzealne, galerie itp. Zajęcia motywują do poszerzania wiedzy na temat sztuki XIX-XXI wieku. Rozwijają umiejętność określenia priorytetów ważnych przy realizacji zadań indywidualnych i zespołowych. Jednocześnie uwrażliwiają na problemy związane z etyką zawodową.

Assessment methods and assessment criteria: (in Polish)

Informacje dotyczą nowej formy praktyk wprowadzonej od roku akademickiego 2020/2021

Ocena praktyk zawodowych opiera się na podstawie wymienionych poniżej dokumentów potwierdzających odbycie stażu, przedstawionych opiekunowi praktyk, weryfikujących wiedzę, umiejętności i kompetencje: W1-3, U1-5, K1-5

-Zaświadczenie o odbyciu praktyki zawodowej (zał.3)

-Formularz oceny praktykanta (zał.4)

-Dziennik praktyki zawodowej (zał.5)

Informacje dotyczą praktyk prowadzonych do roku akademickiego 2018/2019

Ocena na podstawie aktywnego udziału w zajęciach oraz zaliczenia wyznaczonych ćwiczeń weryfikujących wiedzę, umiejętności i kompetencje: W1-4, U1-7, K1-5.

Practical placement: (in Polish)

Do roku akademickiego 2018/2019 roku miały charakter praktyk grupowych odbywanych pod kierunkiem opiekunów. Od 2020/2021 roku przyjęły formę indywidualnego stażu w muzeach, instytucjach kultury i redakcjach.

Classes in period "Summer semester 2021/22" (past)

Time span: 2022-02-21 - 2022-09-30
Selected timetable range:
Navigate to timetable
Type of class:
Practice more information
Coordinators: Małgorzata Geron, Dorota Kamińska-Jones
Group instructors: (unknown)
Students list: (inaccessible to you)
Examination: Course - Pass/Fail
Practice - Pass/Fail
Short description: (in Polish)

Praktyka miała charakter indywidualnego stażu.

Full description: (in Polish)

Informacje dotyczące indywidualnych praktyk w roku akademickim 2021/2022:

- Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, jedna osoba sierpień/wrzesień 2022

W ramach praktyki studentka zapoznała się ze strukturą instytucji oraz specyfiką i zbiorami głównych działów muzeum/m.in.: Sztuki (malarstwo i grafika); Ewidencji, Digitalizacji i Konserwacji Zbiorów; Historii; Promocji i Marketingu; Edukacji/. Wykonywała zadania związane z katalogowaniem zbiorów, brała udział w demontażu i przygotowaniu nowej ekspozycji.

-Muzeum Okręgowe w Toruniu, jedna osoba wrzesień 2022

W ramach stażu studentka poznała strukturę i zbiory muzeum ze szczególnym uwzględnieniem Działów: Sztuki Polskiej i Europejskiej; Inwentaryzacji; Digitalizacji i Dokumentacji Muzealnej. W ramach stażu w wymienionych działach zapoznała się z bieżącą działalnością wystawienniczą, popularyzatorską i naukową, uczestniczyła w przygotowaniu wystawy czasowej, poznała funkcjonowanie muzealnej bazy danych MONA.

-Galeria Sztuki „Wozownia” w Toruniu, pięć osób czerwiec-wrzesień 2022

W ramach praktyk studentki poznały specyfikę działalności galerii i kuratorów, brały udział w demontażu wystawy, redagowały i pisały teksy prasowe informujące o wydarzeniach artystycznych, asystowały przy tworzeniu wystawy, organizacji wernisażu.

-Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu/Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, jedna osoba czerwiec-sierpień 2022

W ramach praktyk stażysta zapoznał się ze specyfiką działalności wybranych instytucji, napisał recenzję katalogu wystawy czasowej, którą promował również w mediach społecznościowych, przygotował warsztaty edukacyjne, zajmował się oprowadzaniem grup po wystawie stałej oraz czasowej.

-Młodzieżowy Dom Kultury w Toruniu, jedna osoba czerwiec/lipiec 2022

Zasadnicza część praktyki skupiła się na działalności edukacyjnej, w jej ramach stażystka przygotowała wykłady z zakresu historii sztuki i historii filmu. Ponadto brała udział w przygotowaniu wystawy oraz zajmowała się dokumentacją działań plastycznych i teatralnych.

Classes in period "Summer semester 2022/23" (past)

Time span: 2023-02-20 - 2023-09-30
Selected timetable range:
Navigate to timetable
Type of class:
Practice more information
Coordinators: Małgorzata Geron
Group instructors: (unknown)
Students list: (inaccessible to you)
Examination: Course - Pass/Fail
Practice - Pass/Fail
Full description: (in Polish)

Informacje dotyczące indywidualnych praktyk w roku akademickim 2022/2023:

- Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Chełmnie, 1 osoba

W ramach praktyki studentka zapoznała się ze strukturą instytucji oraz specyfiką jej działalności.

Wykonywała zadania związane z przygotowaniem nowej ekspozycji oraz napisała tekst dotyczący wystawy czasowej.

-Ośrodek Działań Artystycznych, Piotrków Trybunalski, 1 osoba

W ramach praktyk stażystka zapoznała się ze specyfiką działalności wybranej instytucji,

przygotował warsztaty edukacyjne, zajmowała się demontażem wystawy czasowej oraz uczestniczyła w przygotowaniu kolejnej ekspozycji.

Classes in period "Summer semester 2023/24" (in progress)

Time span: 2024-02-20 - 2024-09-30
Selected timetable range:
Navigate to timetable
Type of class:
Practice more information
Coordinators: Małgorzata Geron
Group instructors: (unknown)
Students list: (inaccessible to you)
Examination: Course - Pass/Fail
Practice - Pass/Fail
Course descriptions are protected by copyright.
Copyright by Nicolaus Copernicus University in Torun.
ul. Jurija Gagarina 11, 87-100 Toruń tel: +48 56 611-40-10 https://usosweb.umk.pl/ contact accessibility statement mapa serwisu USOSweb 7.0.3.0-2 (2024-04-26)