Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu - Centralny punkt logowania
Strona główna

Seminarium licencjackie [2512-s1GER3Z-SL] Semestr zimowy 2021/22
Seminarium, grupa nr 1

Przejdź do planu zaznaczono terminy wyświetlanej grupy
To jest strona grupy zajęciowej. Jeśli szukasz opisu przedmiotu, zobacz stronę przedmiotu
Przedmiot: Seminarium licencjackie [2512-s1GER3Z-SL]
Zajęcia: Semestr zimowy 2021/22 [2021/22Z] (zakończony)
Seminarium [SEM], grupa nr 1 [pozostałe grupy]
Termin i miejsce: Podana informacja o terminie jest orientacyjna. W celu uzyskania pewnej informacji obejrzyj kalendarz roku akademickiego lub skontaktuj się z wykładowcą (nieregularności zdarzają się przede wszystkim w przypadku zajęć odbywających się rzadziej niż co tydzień).
każdy wtorek, 9:45 - 11:15
sala C 3.54
Collegium Humanisticum jaki jest adres?
Terminy najbliższych spotkań: Daty odbywania się zajęć grupy. Prezentują informacje na podstawie zdefiniowanych w USOS terminów oraz spotkań.
Kliknij w datę by zobaczyć tygodniowy plan z zaznaczonym spotkaniem.
Wszystkie zajęcia tej grupy już się odbyły - pokaż terminy wszystkich spotkań.
Data i miejsceProwadzący
Liczba osób w grupie: 6
Limit miejsc: 7
Zaliczenie: Zaliczenie na ocenę
Prowadzący: Katarzyna Chlewicka
Literatura:

Bode, Dietrich (Hg.), Deutsche Naturlyrik. Eine Auswahl, Stuttgart 2012

Felsner, Kristin/Helbig, Holger/Manz, Therese, Arbeitsbuch Lyrik, Berlin 2012 (wersja online dostępna po zalogowaniu do biblioteki uniwersyteckiej UMK)

Gelfert, Hans-Dieter, Wie interpretiert man ein Gedicht?, Stuttgart 1990

Gnüg, Hiltrud (Hg.), Interpretationen. Moderne deutsche Naturlyrik, Stuttgart 2016

Zakres tematów:

Seminarium licencjackie poświęcone jest fenomenowi literackiemu określanemu w literaturze niemieckiej mianem Naturlyrik oznaczającym poezję, w której głównym punktem odniesienia jest szeroko rozumiana natura. Na seminarium zajmiemy się kompleksową analizą i interpretacją wierszy powstałych na przestrzeni ostatnich 300 lat (autorstwa m. in. Goethego. Brentano, Rilke, Benna, Brechta, Bachmann czy Grünbeina) kładąc nacisk na kontekst historycznoliteracki (wiersze powstałe w czasie epoki burzy i naporu znacznie różnią się liryki ekspresjonistycznej czy też poezji współczesnej). Jednym z najważniejszych zadań realizowanych podczas zajęć będzie możliwie szerokie wprowadzenie do analizy liryki, dzięki któremu uczestniczki i uczestnicy zajęć zdobędą instrumentarium metodyczne pozwalające na samodzielną pracę z tekstem. Seminarium ma przygotować do napisania pracy licencjackiej, która będzie analizą i interpretacją porównawczą kilku tekstów (wierszy) jednej/jednego lub kilku autorek/autorów opartą o wybrany aspekt porównawczy.

Metody dydaktyczne:

dyskusja, praca w grupach, wspólna lektura wybranych partii tekstu, prezentacja, prezentacja materiałów audiowizualnych. W przypadku zajęć zdalnych seminarium zostanie przeniesione na platformę Microsoft Teams.

Metody i kryteria oceniania:

Zaliczenie I semestru: przygotowanie do zajęć (lektura tekstów w domu, przygotowanie krótkich wypowiedzi pisemnych); aktywne uczestnictwo w zajęciach (udział w dyskusjach, przygotowanie krótkich wypowiedzi ustnych); prezentacja założeń i struktury pracy licencjackiej w formie konspektu

Zaliczenie II semestru: prezentacja poszczególnych rozdziałów pracy, udział w konsultacjach indywidualnych, przedłożenie gotowej pracy licencjackiej

Uwagi:

K. Chlewicka - III rok, filologia germańska s1

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
ul. Jurija Gagarina 11, 87-100 Toruń tel: +48 56 611-40-10 https://usosweb.umk.pl/ kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.1.1.0-7 (2025-03-24)