Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu - Centralny punkt logowania
Strona główna

Metody konserwacji dzieł sztuki orientu [1402-MKO-5L-SJ] Semestr letni 2023/24
Konwersatorium, grupa nr 1

Przejdź do planu zaznaczono terminy wyświetlanej grupy
To jest strona grupy zajęciowej. Jeśli szukasz opisu przedmiotu, zobacz stronę przedmiotu
Przedmiot: Metody konserwacji dzieł sztuki orientu [1402-MKO-5L-SJ]
Zajęcia: Semestr letni 2023/24 [2023/24L] (w trakcie)
Konwersatorium [KON], grupa nr 1 [pozostałe grupy]
Termin i miejsce: Podana informacja o terminie jest orientacyjna. W celu uzyskania pewnej informacji obejrzyj kalendarz roku akademickiego lub skontaktuj się z wykładowcą (nieregularności zdarzają się przede wszystkim w przypadku zajęć odbywających się rzadziej niż co tydzień).
każdy piątek, 10:15 - 11:45
sala ZKPiS-piętro-I-1
Wydział Sztuk Pięknych - Instytut Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa (Sienkiewicza 30/32) jaki jest adres?
Terminy najbliższych spotkań: Daty odbywania się zajęć grupy. Prezentują informacje na podstawie zdefiniowanych w USOS terminów oraz spotkań.
Kliknij w datę by zobaczyć tygodniowy plan z zaznaczonym spotkaniem.
Wszystkie zajęcia tej grupy już się odbyły - pokaż terminy wszystkich spotkań.
Data i miejsceProwadzący
Liczba osób w grupie: 4
Limit miejsc: 3
Zaliczenie: Egzamin
Prowadzący: Karolina Komsta-Sławińska
Literatura:

patrz podstawowe informacje o przedmiocie

Zakres tematów:

Szczegółowo cykl wykładów przewiduje zapoznanie z następującymi zagadnieniami:

1. Początki rękodzieła papierniczego. Porównanie europejskich i azjatyckich technik produkcji papieru. Techniki czerpania papieru w Azji. Charakterystyka papierów zabytkowych w obiektach sztuki z terenu Azji.

2. Cztery skarby” artysty dalekowschodniego. Materiały i narzędzia pracy artysty z kręgu sztuki Chin i Japonii. Warsztat malarza i kaligrafa (pokaz narzędzi i materiałów, cięcie papieru „sposobami wschodnimi”).

3. Zwój jako forma obrazu. Znaczenie i życie obrazu w tradycji dalekowschodniej. Charakterystyka techniki wykonania i materiałów stosowanych do wykonania zwoju. Typy zwojów japońskich i chińskich. Materiały i narzędzia stosowane do konserwacji i montażu zwoju. Technika montażu - hyogu. Konserwacja zwoju kakemono. Sposoby prawidłowego eksponowania i przechowywania obrazów oprawionych w formę zwoju (pokaz zwoju japońskiego).

4. Budowa i wykorzystanie kari-bari do naprężania malowideł. Przykłady wykorzystania dalekowschodnich metod konserwacji papieru do konserwacji obiektów europejskich.

5. Najstarsze formy książki azjatyckiej. Charakterystyka techniki wykonania i materiałów stosowanych do wykonania różnych form książki wschodniej.

6. Techniki reprodukcji malarstwa i rysunku w sztuce Dalekiego Wschodu. Drzeworyt chiński i japoński – technika drzeworytu barwnego. Manga – szkic w pojęciu sztuki japońskiej, czy sztuka komiksu. Drzeworyt japoński ukiyo-e - technika wykonania i przyczyny zniszczeń. Metody konserwacji-restauracji wielobarwnego drzeworytu oraz sposoby prawidłowego eksponowania i przechowywania.

7. Than-ka tybetańska – sztuka czy rzemiosło? Than-ka jako forma malowidła religijnego. Technika wykonania i metody stosowane w konserwacji religijnych malowideł tybetańskich typu thanka.

8. Wachlarz – przedmiot codziennego użytku - element tradycyjnego stroju - rekwizyt. Przykładowe formy wachlarza, technika wykonania, problemy konserwacji-restauracji.

9. Tsu so – malarstwo na papierze ryżowym, który nie jest papierem.

10. Katagami- papierowe szablony do druku na tkaninach. Technika katagami. Kimono.

11. Zdobienie papieru metodą suminagashi - odkrywanie tajemnic średniowiecznych technik zdobienia papierów japońskich.

12. Nietypowe dla Europejczyka materiały i techniki sztuki Wschodu. Estampaż – rysunki- kaligrafie ryte w kamieniu i ich odbitki.

Metody dydaktyczne:

patrz podstawowe informacje o przedmiocie

Metody i kryteria oceniania:

patrz podstawowe informacje o przedmiocie

Uwagi:

kir papier i skóra

Opisy przedmiotów w USOS i USOSweb są chronione prawem autorskim.
Właścicielem praw autorskich jest Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
ul. Jurija Gagarina 11, 87-100 Toruń tel: +48 56 611-40-10 https://usosweb.umk.pl/ kontakt deklaracja dostępności mapa serwisu USOSweb 7.0.4.0-2 (2024-05-20)